WMI/WPMI Kodu Tahsisi İşlemleri

WMI Kodu Tahsisi İşlemleri

Ülkemizde  WMI kodunu tahsis etmeye yetkili kuruluş TSE olup, işlemler Araç Tip Onay Hizmetleri Müdürlügü tarafından yürütülmektedir.

Tahsis edilen kodlar ISO’nun tayin ettiği, yine Uluslararası bir  ajans  olan SAE – Society of  Automotive Engineers Inc. tarafından onaylanmaktadır.

WMI kodu tanımlamaları ISO 3780 standartında verilmektedir. Bu standart, kod yapısını yıllık üretim miktarına göre 500 ve altı veya üstü olacak şekilde sınıflandırmakta, kod yapıları da buna göre değişmektedir.

15.06.2021 tarihinden itibaren WMI kodu tahsis sistemi değişmiş olup; Kapasite raporundaki araç sayısından bağımsız olarak firmanın tercihine göre 500 ve altı veya üstü kod yapısı için tahsis yapılabilmektedir. 500 üstü yapıda tahsis yapılabilmesi için kapasite raporunda belirtilen toplam araç sayısı da 500 üzerinde olmalıdır.500 üstü kod yapısını talep edenlerde, kapasite raporundaki toplam yıllık imal edilen araç sayısı 500 altında olanlar, 500 üstü talep gerekçelerini açıklayan bir dilekçeyi sisteme yüklemelidir. Dilekçe değerlendirmesi sonucu talep kabul veya red edilebilir.

WMI kod yapısı tercihiniz yıllık planlanan araç üretim sayısına göre belirlenmelidir.

ISO 3780’de tanımlı 500 ve altı kod yapısı için tercihte bulunulması durumunda araç seri numarası, 17 haneli şasi numarasının “son üç hanesinde” belirtilmelidir. Dolayısıyla yıllık üretilebilecek şasi numarası sayısı da üç hane ile sınırlı olacaktır.

VIN NUMARASI ve WMI KODU
Üretilen her araç üzerine, imalatçısı tarafından VIN (Araç  Tanıtım Numarası – Şasi numarası) numarası vurulmalıdır. 17 haneli bu numaranın ilk üç karakterini WMI kodu oluşturmaktadır (500 üstü kod yapısı için). 500 ve altı kod yapısı için 17 haneli numaranın ilk üç karakterine ilave olarak ayrıca 12,13 ve 14. karakterler de WMI kodun oluşturmaktadır.

Şasi numarasının nasıl oluşturulması gerektiği ile ilgili bilgiyi ISO 3779 standartında bulabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17
? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Başvuru işlemleri online olarak https://basvuruportal.tse.org.tr sitemizden yapılmaktadır.

Tip Onayı-WMI/WPMI Başvurusu eğitim videosunu izlemek için tıklayınız.

Başvurunun nasıl yapılacağı ile ilgili video için tıklayınız…

Mail adresi: tiponaydestek@tse.org.tr
Telefon numarası: 03125925000
Adres: 100. Yıl Bulv. No:99 OFİM 2-3. Kat  Ostim Yenimahalle/ANKARA

Sorularınız için tiponaydestek@tse.org.tr eposta adresinden destek alabilirsiniz.

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler