Tip Onayı Belgelendirme

Mevzuat

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enstitümüz arasında 28.09.2015 tarihinde yapılan protokolle, Enstitümüz Tip Onayı Belgelendirme Kapsamında görevlendirilmiştir.

Tip Onayı Nedir ?

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yayınlanan tekerlekli araçlar ile bu araçlarda kullanılan bazı Aksamların, Yönetmelikler (Direktifler) ve Teknik Düzenlemelere (Regülasyonlar) göre uygunluğunun onaylanmasına denir.

Tip Onay Belgesi Nedir?

Araç ve/veya aksamlarına MARTOY, TORTOY veya MOTOY yönetmeliklerine göre Onay Kuruluşunca verilen belgedir

Temelde iki çeşit tip onayı belgesi bulunur;

  • AT Tip Onay Belgesi: AB Onay Kuruluşları tarafından düzenlenmiştir. AB Ülkeleri ve ülkemizde geçerliliği bulunmaktadır.
  • Ulusal Tip Onay Belgesi: Ulusal mevzuatta hüküm altına alınan ve geçerliliği ülke sınırlarıyla sınırlı olan Tip Onay Belgesidir.

Ülkemiz tarafından düzenlenen BM/AEK Regülasyonları kapsamında verilen aksam, sistem ve ayrı teknik ünite tip onay belgelerinin BM üyesi ülkelerde geçerliliği bulunmaktadır.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, 96/8657 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ülkemizin taraf olduğu 1958 BM/AEK Cenevre Anlaşması kapsamındaki motorlu araç regülasyonları kapsamında ülkemizin Onay Kuruluşu olarak görev yapmaktadır.

Aynı zamanda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 29’uncu maddesi uyarınca; yapım safhasında, araçların Tip Onayı Yönetmeliği ile buna bağlı diğer yönetmeliklerin çıkarılmasına Bakanlığımız yetkili olup bu hükme dayanılarak motorlu araçların teknik kriterleri ile ilgili tip onayı mevzuatı Bakanlığımızca yayımlanmaktadır.

AB tarafından yayımlanan regülasyon ve direktifler ülkemiz mevzuatına yönetmelik veya tebliğ olarak aktarılmaktadır.

Güncelleme Yapılmaktadır.

Başvurular Belge-net sistemi üzerinden yapılmaktadır.

https://basvuruportal.tse.org.tr/

Güncelleme Yapılmaktadır.

Mail adresi: belgelendirmedestek@tse.org.tr

Telefon numarası: 0312 5925000

Adres: 100.Yıl Bulvarı OFİM No:99 Kat:3 OSTİM Yenimahalle/ANKARA

Genel Filtreler
Yalnızca Tam Eşleşmeler
İçeriklerde Ara
Başlıklarda Ara
Alıntılarda Ara
İçerik Tipi
Hizmetler
Haberler
Duyurular
Sayfalar
İçerik Türü
Ekler

Önerilen Aramalar hizmetlerimizduyurularhaberler